Başarılı Bir İş İnsanı Nasıl Olmalı?


Başarılı Bir İş İnsanı Nasıl Olmalı?
Eklenme tarihi : 2021-11-22 13:14:29
Görüntüleme : 0

BAŞARILI BİR İŞ İNSANI NASIL OLMALI?

Çalışan herkesin en büyük ideallerinden biri elbette işinde başarılı olmaktır. Başarılı bir iş insanı nasıl olmalı sorusu sürekli soruluyor son günlerde. Özellikle de idol Mustafa Koç ‘un vefatıyla beraber… Verilen cevaplardan bazıları yönlendirici, örnek alınabilir boyutta. Bazıları ise sadece toplam sermaye ve finansal terimler üzerine kurulu. Bir işletmenin başarısı ne kadar yüksek olursa olsun, bu başarının arkasında her zaman iyi bir iş insanı vardır.

Bir İngiliz atasözü ile başarının ilk adımından bahsetmek isterim; “Varacağı limanı bilmeyen yelkenli için hiçbir rüzgar elverişli değildir.” Hedeflerinizin, arzu ve isteklerinizin farkında olmalı bu istekleri ve hedefleri tarif ve tespit edebilmelisiniz. İşinizi severek, tutkuyla yapmak ise zaten kolaylık sağlayacak önemli bir unsur olduğundan hedeflerinize de bu tutku ile bağlandığınızda yolu yarılamışsınız demektir. İş hayatında başarılı olabilmeyi sadece şirket ortamındaki hayatınızla sınırlandırmak ise sizi geriletecektir. Hayatınızın her alanında yaşadığınız deneyimler iş yaşamınızda da sizi büyük oranla etkileyecek olduğundan, başarılı bir iş insanı olabilmeniz için sadece çok çalışmanız yetmez. Kendinizi sevin. Özgüveninizi ve pozitif düşüncelerinizi artırmaya yönelik işler yapın. En ideal başarı kriteri, hayattan zevk alarak, hobilerine de vakit ayırmak ve hatta keyif alınan uğraşları iş hayatına kanalize etmektir.

İş hayatında stresi kontrol edebilmek bir başka adım. Bunu başarabilmenin yolu yine sosyal yaşamınızı ne derece olumlu yürütebildiğinize bağlı. Stres, iş hayatındaki başarıyı doğrudan etkileyen bir faktördür. Planlı çalışmak stres kontrolünde yine kolaylık sağlamakla beraber, zaman kaybı sorununuzu ortadan kaldırır. Zamanı yönetebilme avantajını her zaman elinizde tutmalısınız. Kurallar ve disiplinli çalışma, verimi artırsa da her zaman iş yerinde bir olay ya da kişiye karşı katı olmak işe yaramayabilir. İçinde bulunulan duruma göre hareket etmek başarı sağlayan diğer faktörlerden biridir. Başarılı bir iş insanı içinde bulunduğu her ortama ve duruma hızlı adapte olabilmeli yani esnek olabilmelidir.
Araştırmalara göre iletişimin yüzde 55 ini beden dili oluşturmaktadır. Dış görünüşünüz (giyiminiz, sağlığınız, bakımınız) ve hareketleriniz hususunda kendinizi geliştirmeniz iletişim gücünüzü artıracağından başarılı olma yolunda atacağınız bir diğer adım olarak görülebilir. Bu şekilde hem özgüveniniz artacak hem de artan bu özgüven ile pozitif bir ruh haliyle daha yaratıcı olma şansı elde edebilirsiniz. Yaratıcılığınızı iletişim gücünüz ile satmalısınız. Çünkü yaratıcılık başarılı olmanın başka bir faktörüdür. Geçmiş deneyimlerin üzerine bir şeyler eklenmekten çekinilmemelidir. Bir şeyi bilmenin tek yolu onu deneyimlemektir. Önemli olan deneyimlerin üzerine yeni bir şeyler katarak ilerleyebilmektir. Başarı, kendinizi geliştirmenizle doğru orantılıdır. Asla yerinizde saymayın, hedefleriniz için çabalamıyorsanız başarıyı sevmiyorsunuz demektir. Her şeye önce kendinizden başlayın. Spor yapın, arkadaşlar edinin, okuyun, gezin, sürekli öğrenin, çok yönlü olun. İşinizle beraber hayatınızdaki herkese vakit ayırmaya çalışın. İş hayatında başarılı olmanız için hayatın her alanında yer alabilmeniz gerekir. Başarıya çıkan merdivenin basamaklarını siz yaratırsınız ve yine ne kadar yukarı çıkabileceğiniz size bağlıdır. Kadir Has ‘ın da dediği gibi “başarı yolu herkese açıktır”.


Hizmetlerimiz

Denetim ve Güvence

Danışmanlık ve Güvence

Muhasebe

Benzer Blog Yazıları