Birleşme ve Satın Alma


Birleşme ve Satın Alma
Eklenme tarihi : 2021-11-22 13:32:59
Görüntüleme : 0

BİRLEŞME VE SATIN ALMA

Şirket birleşme ve satın alımları kurumsal strateji, kurumsal finansman ve yönetim danışmanlığı hizmetlerini kapsayarak, benzer ve farklı şirketlerin, yeni lokasyon ve ortak aramadan daha hızlı büyümesine olanak sağlar.

Birleşme ve Satın Alımlarının Kazandırdıkları 

Birleşme satın alım konusunda yaygın bir inanç "sinerjinin" oluşması ile iki şirketin beraberken, ayrı hallerine göre daha verimli çalıştıkları üzerinedir. Bu tür bir sinerji sayesinde şirketler ölçek ekonomilerini büyüterek, karışık fonksiyonları eleyerek ve yönetsel uzmanlıklarını paylaşarak sermayelerini büyük ölçüde arttırırlar.

Yatay birleşme (aynı sektörde ve aynı üretim seviyesinde faaliyet gösteren iki şirket arasındaki) piyasayı daha fazla kontrol etme isteğini doğurur. Birleşmelerin herhangi bir düzenleme yokluğunda bile tekel yarattığına dair birtakım tartışmalar varsa da birkaç sektör dışında herhangi bir örneği yoktur. 

Çeşitlendirme stratejisiyle birleşme ve satın alma, şirketlerin farklı pazarlara açılmasını ve risklerini azaltmamalarını sağlar.

Bir şirket satın alma işlemi öncesi fiyat araştırması yapar. Çünkü eğer alacağı şirket değerinin altında fiyatlanırsa bu ileride şirket hissedarlarına yüksek getirili bir yatırım olacaktır.

Genellikle bu tür satın almalar aile şirketlerinin müdürleri tarafından imparatorluk kurma arzusuyla motive edilir.

Türkiye’de Birleşme ve Satın Alma

Türkiye’nin geleceğinin parlak olacağı aşikâr. Yatırımcılar Türkiye gündemini yakından takip etmekteler.

Türkiye’yi bu kadar popüler yapan ne? Dünya, Türkiye’nin ördüğü güçlü iş ağının ve önemli bir jeopolitik konuma sahip olduğunun farkında.

Yatırımcılar Tükiye’deki birleşme ve satın alma gelişmelerini, güncel ekonomik şartların çatısı altında yakından izlemektedir.


Hizmetlerimiz

Denetim ve Güvence

Danışmanlık ve Güvence

Muhasebe

Benzer Blog Yazıları